top of page

Zalety wyboru drewna dębowego. Meble dębowe - dlaczego warto je wybrać?

Stoisz przed wyzwaniem umeblowania nowego mieszkania? A może zdecydowałeś się w końcu na wymianę tego zarysowanego stołu i zniszczonej szafy? Jeśli poszukujesz trwałych, a przy tym eleganckich mebli, to na pewno zainteresuje cię drewno dębowe.

Dębina to materiał szlachetny i bardzo wytrzymały, używany od wieków na królewskich dworach. Charakteryzuje się niezwykłym usłojeniem oraz kolorem, dlatego nie powinien dziwić fakt, że coraz więcej osób się na nią decyduje. O czym należy jednak wiedzieć przed kupnem takich mebli?

Po pierwsze: wyjątkowa trwałość

Drewno dębowe to jeden z najbardziej niezwykłych gatunków drewna rodzimego. Jest łatwe w obróbce, ale nie oznacza to jednak, że można łatwo je uszkodzić! Wbrew pozorom, szlifowanie dębiny stanowi duże wyzwanie, co przekłada się też na wysoką trwałość oraz odporność na zarysowania. Ponadto, jest solidna i nie odkształca się pod wpływem ciężaru. Dzięki temu stanowi idealny wybór jako materiał na półki, parkiet, łóżka i szafy.

Drewno dębowe z łatwością udźwignie całą biblioteczkę: sprawdź

Będzie służyć także jako wielopokoleniowy stół w jadalni: zobacz


Po drugie: królewski wygląd


Dębina to materiał nie tylko wytrzymały, ale też elegancki i atrakcyjny wizualnie. Charakteryzuje się wyraźnym usłojeniem oraz nietuzinkowym kolorem. Ale co najważniejsze - z upływem lat wartość tego drewna tylko wzrasta! Im starsza dębina, tym ciemniejszą i głębszą barwą się odznacza. Dlatego właśnie meble z niej służą przez wiele pokoleń.

Pojawia się zatem pytanie: czy takie długotrwałe drewno nie wyjdzie kiedyś z mody? Póki co z pewnością można założyć, że nie. Materiał ten pasuje do praktycznie każdego wnętrza, zarówno rustykalnego, jak i nowoczesnego. Stół czy szafa z dębiny charakteryzują się ponadczasowością, stwarzają przytulną atmosferę, a jednocześnie dodają królewskiej elegancji.


Po trzecie: uwaga na wodę!


Dębina ma jednak jedną słabość, a jest nią kontakt z wilgocią oraz wysoką temperaturą. Choć i tak znosi takie warunki lepiej, niż każdy inny gatunek rodzimego drewna, to należy zachować szczególną ostrożność przy wstawianiu takich mebli do łazienki czy na taras. W tych środowiskach mogą się one szybko zniszczyć lub odbarwić.

Na szczęście istnieje sposób na zapewnienie dębinie długowieczności nawet w obliczu wilgoci: wystarczy regularna pielęgnacja. Częste olejowanie i impregnacja wystarczą, aby nasze meble długo cieszyły oko pięknym wyglądem. Pamiętajmy też, że jeśli jakaś kolorowa ciecz zostanie wylana na drewniany blat, trzeba szybko wytrzeć go do sucha. W innym wypadku substancja zabarwi słoje dębiny. Ale to również nic strasznego: materiał zawsze można oszlifować i zaimpregnować ponownie!

6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page