top of page

Czy kolor mebli zawsze musi być jednakowy?

Nie, nie musi! Zobacz, jak zestawiać ze sobą kolory mebli, aby stworzyć spójną i przyciągającą wzrok aranżację.



Odważna sztuka łączenia kolorów


Czujesz, że stonowane aranżacje, bazujące na meblach w jednym kolorze są dla Ciebie zbyt monotonne i nudne? Obecnie długo utrzymujący się styl monochromatyczny jest coraz częściej przełamywany przez odważne łączenie mebli w wielu kolorach. Oczywiście ten trend nie jest nowością i ma swoje korzenie w minionych dekadach. Konkretnie w latach 60. i 70., kiedy to eksperymentowanie z kolorami było popularne. Dzisiaj ten trend powraca i coraz więcej osób decyduje się na odważne zestawienia mebli. Marzysz o stworzeniu wnętrza pełnego życia, charakteru i wyrazistości, jednak wydaje Ci się, że łączenie mebli w różnych kolorach nie należy do najłatwiejszych zadań? Z naszym poradnikiem będzie to prostsze niż myślisz! Przygotuj się na inspirację i stwórz unikatowe wnętrze, które wyrazi Twój charakter. 





Jaki efekt chcesz uzyskać?


Chcesz stworzyć ciepłe i przytulne miejsce, a może nieco bardziej dynamiczne i żywiołowe?  Kolory i faktura mebli mają niezwykłą moc. Za ich pomocą możesz świadomie nadawać wnętrzom charakter i konkretną atmosferę. Jednak aby tego dokonać, należy w sposób przemyślany zestawiać ze sobą kolory. Możesz to zrobić zarówno na zasadzie podobieństwa, jak i kontrastu. Niezależnie od Twojego aranżacyjnego szaleństwa kluczowe jest to, aby uzyskać harmonijną przestrzeń. Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na efektywne zastosowania kolorystyczne.


Kolorowy mebel jako gwiazda na salonach


Marzysz o fotelu w odważnym kolorze, który z pozoru nie pasuje do całej reszty pomieszczenia? A może chcesz wyeksponować niezwykle oryginalną, turkusową komodę? To niezwykła okazja do stworzenia mocnego  akcentu w pomieszczeniu. Oczywiście cała zabawa polega na tym, aby był to zabieg w pełni świadomy, przemyślany i nieprzypadkowy! Mebel musi bowiem zostać odpowiednio wyeksponowany i nie być przysłowiowym kwiatkiem do kożucha w całej aranżacji. Kompozycja i miejsce, w którym umieścisz mocny akcent są kluczowe. Możesz na przykład pobawić się kontrastem np. dobierając odpowiedni kolor ścian. Decydując się na oryginalny, kolorowy mebel, zastosuj poniższe wskazówki:


Umieść mebel w centralnej i widocznej pozycji.

Upewnij się, że Twój mebel jest odpowiednio widoczny i nie jest zastawiony innymi zbędnymi elementami. W końcu oryginalny mebel powinien być gwiazdą na salonach!

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie.

Dobre oświetlenie może znacząco pomóc w wyeksponowaniu mebla. Możesz użyć oświetlenia punktowego, które skieruje światło bezpośrednio na komodę, podkreślając jej kształt i kolor.

Stwórz kontrastujące tło.

Tło, które kontrastuje z meblem pomoże go odpowiednio wyeksponować. Przykładowo: jeśli dany mebel jest w intensywnym kolorze, ustaw go przed neutralną ścianą, która dzięki kontrastowi wyeksponuje jego oryginalność.

Dobierz odpowiednie dodatki.

Jak to się mówi: diabeł tkwi w szczególe. Dobierz dodatki, które nawiązują do koloru mebla. Mogą to być poduszki, dywan lub obraz, które współgrają z Twoim oryginalnym meblem.

Stosuj umiar.

Wiedz, że często mniej znaczy… więcej! Decydując się na oryginalny mebel kluczowe jest zachowanie umiaru, a pozostałe elementy wnętrza powinny współgrać z jego wyrazistym stylem.


Jak zestawić ze sobą meble w różnych kolorach?


A co jeśli projektujesz pomieszczenie od przysłowiowego zera i chcesz połączyć meble w różnych kolorach? Tutaj warto kierować się kilkoma prostymi zasadami:


Kolory lubią chodzić parami.

Ta prosta zasada, sprawi, że proces urządzania wnętrza będzie znacznie łatwiejszy: mieszaj meble w parach. Wybierz zatem dwa identyczne fotele i stolik kawowy z jednej serii. Kolorowe meble możesz pogrupować według funkcji, a ten zabieg sprawi, że Twoje wnętrze nie będzie chaotyczne.


Unikaj wielu kolorów drewna.


Znacznie bezpieczniej jest połączyć konkretny odcień drewna z innym materiałem, niż łączyć jego kilka odcieni. Decydując się na meble w różnych kolorach, zdecyduj się na maksymalnie dwa dominujące kolory, by uniknąć zbędnego nadmiaru.


Zadbaj o odpowiednią przestrzeń i proporcje.


Kolorowe meble powinny harmonizować z pomieszczeniem, a ich przesyt nigdy nie wygląda dobrze. Jeśli decydujesz się na meble w intensywnym kolorze, warto zastosować jasne kolory ścian, które zrównoważą przestrzeń. 


Kolory kołem się toczą, czyli jak świadomie korzystać z koła barw?


Nie wiesz jak łączyć konkretne kolory? Z pomocą w aranżacji wnętrza przychodzi koło barw! Poznaj jego podstawowe zasady:


1. Wykorzystaj kolory leżące obok siebie na kole barw.

Ten zabieg sprawi, że wnętrze będzie wyglądać spokojnie i harmonijnie.


2. Użyj odcieni tego samego koloru.

Podobny efekt harmonii osiągniesz dobierając dwa albo trzy odcienie tego samego koloru.


3. Połącz kolory, które są przeciwnie położone na kole barw.

Chcesz, aby Twoje wnętrze było nieco żywsze i dynamiczne? Zestaw ze sobą dwa kolory leżące po przeciwnych stronach koła barw. Jeden kolor powinien być dominujący, a drugi występować jako dodatek.


Zastosuj zasadę trzech kolorów.

Jak mieć pewność, że kolory do siebie pasują? Wyobraź sobie, że na kole barw malujesz trójkąt równoboczny. Kolory, które znajdują się na jego wierzchołkach będą do siebie pasować. W ten sposób możesz wybrać jeden kolor dominujący i dwa uzupełniające.


Uważaj na nadmierne stosowanie kolorów podstawowych.

Kolor czerwony, niebieski i żółty to kolory podstawowe. Jako, że są bardzo intensywne, staraj się nie używać ich w nadmiarze. 


Pamiętaj: wykorzystanie mebli w różnych kolorach to fantastyczny sposób na ożywienie i personalizację wnętrza. Jednak warto pamiętać o zasadach harmonii kolorystycznej, jest która kluczem do udanej.Eksperymentuj, baw się kolorami i przetestuj różne kombinacje!

17 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page