top of page

Jak ustawić meble w salonie? Podpowiadamy praktycznie!

W salonie zawsze dużo się dzieje: oglądamy telewizję, wypoczywamy na wygodnej kanapie, gościmy znajomych oraz jemy przy wspólnym stole. Czasami, aby zmieścić wszystkie te strefy w niewielkim pokoju dziennym, trzeba się nieźle nagimnastykować!


Kluczowe w takich sytuacjach jest odpowiednie ustawienie mebli w salonie. Jeśli poszukujesz praktycznych wskazówek, które pozwolą Ci stworzyć przytulne i funkcjonalne wnętrze, to dobrze trafiłeś – oto one!jak ustawić meble w salonie


1. Co będzie w centrum uwagi?


Planowanie przestrzeni w salonie powinniśmy zacząć od tego, co najważniejsze: czyli ustalenia, czego właściwie potrzebujemy. Na przykład, jeśli często zapraszasz gości, to pewnie przyda Ci się duży, rozkładany stół. Jeśli nie oglądasz telewizji, to możesz zrezygnować z szafki RTV. A jeśli zależy Ci na wygodnym wypoczynku, to postaw na narożną kanapę.


Następnym krokiem w aranżacji jest rozmieszczenie największych mebli. Warto do tego wyznaczyć centralny punkt pokoju: na przykład kominek, strefę wypoczynkową czy kolekcję pamiątek z podróży, ułożonych w białej witrynie RAVENNA ze złotymi nóżkami (https://www.homlando.com/product-page/witryna-stoj%C4%85ca-ravenna-b-60-cm-1d-frezowana-bia%C5%82y-mat-n%C3%B3%C5%BCki-z%C5%82ote).


Potem dokoła tego miejsca budujemy spójną kompozycję.


2. Jak ustawić kanapę?


W dużym salonie ogromna kanapa zazwyczaj zajmuje centralne miejsce. Tymczasem w średnich i małych pomieszczeniach ważne jest optymalne wykorzystanie przestrzeni: wypoczynek warto zsunąć do ściany lub nawet do kąta pokoju, aby optycznie go powiększyć. Zamiast dużego mebla wybierzmy niewielką sofę lub narożnik, a dodatkowo dostawmy fotele lub pufy, które dodadzą w salonie przestronności. Możemy wybrać wtedy odważny kolor, na przykład butelkowo-zielony, jak kanapa rozkładana LAZZARI (https://www.homlando.com/product-page/kanapa-rozk%C5%82adana-lazzari-210-cm-3dl-zetta-298-butelkowa-ziele%C5%84).


Ważne jest, aby kanapa nie przeszkadzała w poruszaniu się po pokoju. Przede wszystkim pamiętajmy o zachowaniu odpowiednich odstępów:


  • od telewizora – minimum dwukrotność szerokości ekranu,

  • od kaloryfera – minimum 10 cm, choć najlepiej w ogóle nie stawiać sofy obok grzejnika,

  • od kuchni – aby tapicerka nie przesiąknęła zapachem jedzenia.

3. Jak tworzyć strefy?


Kiedy mamy wyznaczony centralny punkt oraz wybrane największe meble do salonu, to pora dostawić do nich spójne dodatki.


I tak, na przykład: czarno-dębowy stolik kawowy TOLEDO (https://www.homlando.com/product-page/stolik-kawowy-toledo-110x55-cm-d%C4%85b-flagstaff-czarny-mat-srebrna-rama) przy sofie stworzy strefę wypoczynkową, a jeśli naprzeciwko stanie telewizor, powstanie jednocześnie kącik telewizyjny.


Biurko obok regałów stanie się przytulnym home office, a lampa stojąca nad fotelem – miejscem do czytania.


W ten sposób jedno pomieszczenie zyskuje wiele funkcji. Warto podkreślić każdą z nich poprzez inne materiały, kolory i kształty, dobrym pomysłem jest także eksperymentowanie z różnymi modelami mebli.


Nie musisz bowiem całego salonu wyposażać w takie same meble; wystarczy, że wyróżnisz z ich pomocą poszczególne strefy!

10 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page