top of page

Półkotapczan, czyli jak zmienić salon w przytulną sypialnię

Skoro do łask wróciły już meblościanki, to tylko kwestią czasu było, aż sięgniemy także po inne, popularne lata temu meble. Taką właśnie propozycją jest półkotapczan - czyli łóżko chowane, składane do formy półki czy też biurka, które w latach 80. ubiegłego wieku pozwoliło zaoszczędzić wiele miejsca w małych mieszkaniach. Obawiasz się, że takie propozycje to relikt przeszłości i nie mogą dobrze wyglądać we współczesnych przestrzeniach? Niepotrzebnie!

Półkotapczan i jego możliwości


Od samego początku swojego istnienia mebel ten spełniał wiele funkcji, zależnie od rodzaju nadbudowy i potrzeb użytkownika. Niektórzy decydowali się na nadbudowę z szafek albo witryn, aby zyskać miejsce do przechowywania, a inni woleli modele z biurkiem, stanowiącym dodatkowy blat do pracy. Niezależnie jednak od formy, półkotapczan w każdym wypadku pozwalał zaoszczędzić bardzo dużo przestrzeni: w razie potrzeby rozkładał się do formy łóżka, a po skończonym wypoczynku można było wykorzystać mebel do innych celów.

Współcześnie również zależy nam na uzyskaniu jak najwięcej dodatkowej przestrzeni w mieszkaniu, dlatego wielofunkcyjne rozwiązania są bardzo pożądane. Zapomnij jednak o ciężkich komodach, przysadzistych i masywnych bryłach. Współczesny design jest praktyczny i atrakcyjny wizualnie, łączy w sobie modne oraz użytkowe walory. Dzięki temu półkotapczan nadaje się zarówno do małych pokojów, gdzie liczy się każdy centymetr kwadratowy przestrzeni, jak i do apartamentów, w których lokatorzy chcą po prostu większej funkcjonalności.


Półkotapczan pionowy i poziomy


Na rynku znajdziemy wiele propozycji składanych łóżek, w tym modele dedykowane klasycznym, industrialnym lub skandynawskim wnętrzom. Materiały, z których stworzony jest mebel, będą ostatecznie decydowały o tym, do jakiego stylu będzie pasował. Jedno jest pewne: dobrze wkomponuje się zarówno w aranżację małych sypialni i kawalerek, jak również salonów i nawet pokojów dziecięcych. Należy tylko zdecydować, jakiego rodzaju nadbudowy potrzebujemy.

Półkotapczan pionowy będzie idealny do wąskich pomieszczeń, gdzie stworzy wysoką zabudowę ściany. Natomiast poziomy półkotapczan przypomina komodę, dlatego będzie odpowiedni nawet do salonu. To funkcjonalny mebel, ponieważ łatwo go obsługiwać, a dodatkowo możemy dostosować wymiary do potrzeb i rodzaju przechowywanych przedmiotów. Np. półkotapczan 120x200 to wygodna propozycja dla jednej osoby, świetna do pokoju dla nastolatka. Jeśli z kolei zależy nam na miejscu do spania dla pary, warto zdecydować się na większe wymiary półkotapczanu pionowego.

11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page